عمل جراحی بسته دیسک کمر بهتر است یا عمل سنتی دیسک؟

درمان کمردرد پس از جراحی

در اینکه بیرون زدگی دیسک کمر می تواند تاثیر منفی روی سلامت عمومی بدن شما داشته باشد و باعث درد و ناراحتی شود، شکی نیست. اما عمل جراحی که برای درمان فتق دیسک انجام می دهند نیز چندان بدون عارضه نبوده و باید با احتیاط انجام شود. عمل جراحی بسته دیسک کمر، یک روش جراحی جدید است که می تواند در برخی از شرایط مشکل بیرون زدگی دیسک کمر را برطرف کند. این جراحی در حال حاضر رقیب سرسختی برای روش های جراحی سنتی دیسک کمر شده است. اما آیا عمل جراحی بسته دیسک کمر به اندازه عمل سنتی دیسک دقت دارد؟ برای مقایسه دقیق این دو نوع عمل جراحی دیسک کمر همراه ما باشید.

عمل جراحی بسته دیسک کمر چیست؟

عمل جراحی بسته دیسک کمر یکی از روش های نوین جراحی دیسک کمر بوده که در آن به جای استفاده از برش در ناحیه کمر از لیزر یا اندوسکوپ استفاده می شود. این عمل جراحی به دلیل اینکه نیازی به بخیه های متعدد ندارد و کمتر به بافت های اطراف مانند اعصاب، عضلات و … آسیب می رساند، با نام عمل جراحی بسته شناخته می شود. عمل بسته دیسک کمر می تواند با لیزر انجام شود.

روش کار عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر صورت است که نور لیزر به داخل کمر و در ناحیه دیسک اعمال می شود و می تواند با بخار کردن بخش اضافه دیسک، آن را از بین ببرد. عدم خونریزی ناحیه کمر با این روش جراحی، مزایای زیادی دارد. همچنین می توان بدون نیاز به برش و با کمک لوله های مخصوص و اندوسکوپ، جراحی بسته دیسک کمر را انجام داد. در این صورت ابزارها می توانند از طریق لوله وارد کمر شوند و بخش اضافه دیسک را خارج نمایند.

عمل سنتی دیسک کمر چیست؟

عمل سنتی دیسک کمر، روشی قدیمی و کارآمد برای جراحی دیسک کمر است. در این روش پزشک به ناچار برشی را در ناحیه کمر ایجاد می کند و پس از برش زدن عضلات به ناحیه دیسک می رسد. دسترسی مستقیم به دیسک بین مهره ای دقت عمل را بالا می برد. در این روش از عمل جراحی امکان ترمیم چند دیسک کمری به صورت همزمان وجود دارد. عمل سنتی دیسک کمر نیاز به بخیه دارد و چون برش عمیقی در ناحیه کمر زده می شود، دارای دوره نقاهت طولانی است. این عمل جراحی معمولا با هدف جابجا کردن دیسک و یا بریدن بخش اضافه آن انجام می گردد.

عمل جراحی بسته دیسک کمر انجام دهم یا عمل سنتی دیسک؟

عمل جراحی بسته دیسک کمر و عمل سنتی دیسک که با برش انجام می شود، هر دو می توانند برای خارج کردن بخش اضافه دیسک و کاهش درد موثر واقع شوند. در حال حاضر ترجیح بسیاری از پزشکان و بیماران این است که عمل جراحی بسته دیسک کمر را انجام دهند. چرا که این نوع جراحی دارای دوره نقاهت کوتاه تری بوده و آسیب کمتری را به بافت های اطراف نخاع و دیسک کمر وارد می کند. از طرفی این عمل جراحی دقت بسیار بالایی دارد و به دلیل خونریزی کمتر، می تواند برای افراد مسن گزینه بهتری محسوب شود.

عمل لیزری دیسک کمر

با این حال موضوع اینجاست که گاهی جراحی دیسک کمر به صورت بسته قابل انجام نیست. گاهی اوقات شدت بیرون زدگی دیسک به قدری است که نمی توان با عمل جراحی دیسک کمر بسته مشکل را برطرف کرد. در چنین شرایطی با توجه به نظر پزشک، حتما باید جراحی را به صورت باز و با روش های سنتی انجام دهید. جراحی بسته و باز دیسک کمر هر دو می توانند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشند. بنابراین، باید با توجه به نظر پزشک و وضعیت جسمی خود، بهترین روش جراحی را انتخاب کنید.

برای دریافت نوبت از بهترین متخصص درد در تهران، کافیست که با شماره تلفن های مطب خانم دکتر بنفشه ولییان 09029266688 در ارتباط باشید. منشی مطب در کوتاه ترین زمان ممکن، نوبت اختصاصی به شما می دهد تا ابتدا معاینه اولیه انجام شود. سپس در صورت نیاز، نوبت انجام عمل جراحی به شما داده خواهد شد.

آخرین مطالب:

تمرینات مخصوص درد کمر – دکتر ولییان:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *