عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر و نقش فلوروسکوپی در آن

عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر

انجام عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر با کمک فیبر نوری انجام می شود. شاید تا به حال در مورد این عمل جراحی بدون بخیه اطلاعاتی بدست آورده باشید، اما از نحوه انجام دقیق آن اطلاعاتی ندارید. این عمل جراحی در حال حاضر به عنوان بهترین عمل جراحی برای دیسک های بیرون زده با درجه خفیف است و می تواند بدون درد و خونریزی شدید، دیسک کمر را درمان کند. فلوروسکوپی روشی برای بررسی موقعیت قرارگیری سوزن لیزر است که در کنار لیزر در روش جراحی بسته دیسک کمر استفاده می شود.

عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر و نقش فلوروسکوپی در آن
عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر و نقش فلوروسکوپی در آن

مراحل انجام عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر

اولین قدم برای انجام عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر، بی حسی موضعی است. برای این کار بیمار تحت بی حسی موضعی پوست و عضلات زیرین آن قرار می گیرد. سپس یک سوزن توخالی به کمک فلوروسکوپی در فاصله 10 سانتی متری از خط میانی به گونه ای وارد کمر می شود که سر آن در مرکز دیسک قرار بگیرد. بعد از وارد شدن سوزن، موقعیت صحیح آن با کمک تکنیک فلوروسکوپی دو وجهی و سی تی اسکن تایید می شود.

در مرحله بعدی لازم است که فیبر لیزری به قطر 0.4 میلی متر وارد کمر شده و انرژی لیزر را از درون سوزن به مرکز نوکلئوس پولپوزوس بتاباند. محتوای داخلی دیسک تبخیر می شود و فشار آن نیز کاهش پیدا می کند. پس از انجام این عمل جراحی، فشار درون دیسک به 57 درصد کاهش پیدا می کند. به همین خاطر می توان فشار وارد شده به اعصاب، نخاع و بافت های اطراف را با کمک این تکنیک جراحی به حداقل رساند و شاهد عملکرد مناسب این روش جراحی بود.

فلوروسکوپی در عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر

عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر یکی از روش‌های پیشرفته و کم‌تهاجمی است که برای درمان مشکلات دیسک کمر استفاده می‌شود. این روش بر اصول خاصی استوار است که در کلینیک‌ها و مراکز درمانی معتبر انجام می‌شود. با این حال، ممکن است هر پزشک با توجه به نوع لیزر مورد استفاده، پارامترهای خاص آن و جزئیات مربوط به دیسک بیمار، تکنیک‌های مختلفی را به کار گیرد. یکی از اجزای حیاتی این فرآیند، روش‌های تصویربرداری است که در طول عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از فلوروسکوپی

فلوروسکوپی به عنوان روش تصویربرداری اصلی در تمامی مراحل عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر به کار می‌رود. این روش به پزشک اجازه می‌دهد تا محل دقیق سوزن را مشخص کند و از درست بودن موقعیت آن اطمینان حاصل کند. فلوروسکوپی یک روش تصویربرداری پرتو ایکس است که تصاویر زنده و ویدئویی از داخل بدن بیمار را در اختیار پزشک قرار می‌دهد. با استفاده از فلوروسکوپی، پزشک می‌تواند حرکت و جایگذاری سوزن را در زمان واقعی مشاهده کند و اصلاحات لازم را انجام دهد.

استفاده از سی‌تی اسکن

در برخی موارد، پزشکان علاوه بر فلوروسکوپی، از سی‌تی اسکن نیز به عنوان یک روش کمکی استفاده می‌کنند. سی‌تی اسکن تصاویری با دقت بالا و وضوح بیشتر از ساختارهای داخلی بدن فراهم می‌کند. این تصاویر به پزشک کمک می‌کنند تا موقعیت سوزن و دقت آن را با جزئیات بیشتری بررسی کند. ترکیب فلوروسکوپی و سی‌تی اسکن باعث افزایش دقت و ایمنی عمل جراحی می‌شود.

استفاده از ام‌آر‌آی

علاوه بر فلوروسکوپی و سی‌تی اسکن، برخی از پزشکان از ام‌آر‌آی نیز برای بررسی وضعیت قرارگیری سوزن استفاده می‌کنند. ام‌آر‌آی روشی غیرتهاجمی است که تصاویر دقیقی از بافت‌های نرم بدن ارائه می‌دهد و به پزشکان این امکان را می‌دهد تا از موقعیت دقیق سوزن در کنار دیسک کمر اطمینان حاصل کنند. استفاده از ام‌آر‌آی می‌تواند در تشخیص مشکلات احتمالی و اصلاح آنها قبل از انجام عمل جراحی کمک‌کننده باشد.

نتیجه‌گیری

به طور کلی، فلوروسکوپی نقش اصلی و حیاتی در انجام این عمل دارد. با این حال، استفاده از روش‌های تصویربرداری کمکی مانند سی‌تی اسکن و ام‌آر‌آی می‌تواند دقت و ایمنی این عمل جراحی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. هر پزشک با توجه به شرایط خاص بیمار و تجهیزات موجود، ممکن است از ترکیبی از این روش‌های تصویربرداری استفاده کند تا بهترین نتیجه ممکن را به دست آورد.

عمل لیزری دیسک کمر
کلینیک درد دکتر بنفشه ولییان+ پیشرو در عمل بسته دیسک کمر و گردن

آیا استفاده از تصویربرداری برای انجام عمل لیزری دیسک کمر ضروری است؟

بدون شک پاسخ مثبت است. با این حال اگر پزشک تخصص و تجربه کافی برای انجام عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر داشته باشد، به راحتی می تواند موقعیت لیزر را در درون دیسک تشخیص دهد. اما این بدین معنی نیست که هیچ خطایی توسط پزشک صورت نخواهد گرفت. یک خطای اندک می تواند صدمه زیادی به بافت های اطراف دیسک کمر وارد کند و خطرات زیادی را به همراه داشته باشد.

تصویربرداری چه با کمک فلوروسکوپی انجام شود چه با سی تی اسکن یا ام آر آی می تواند تاثیر زیادی روی درمان مشکل فتق دیسک داشته باشد. استفاده از تکنیک های تصویربرداری برای انجام عمل لیزری دیسک کمر می توانید به دقت بیشتر این عمل کمک کند. در این صورت پزشک متوجه می شود که نوک سوزن دقیقا در کجا قرار گرفته است. اگر سوزن در موقعیت مناسب و دقیقا در وسط هسته دیسک قرار گرفته بود، نور لیزر به داخل آن وارد می شود و کار تبخیر دیسک انجام خواهد شد. بنابراین، استفاده از تکنیک های تصویربرداری برای انجام عمل لیزری دیسک کمر ضروری است.  

برای دریافت نوبت از بهترین جراح دیسک کمر لیزری در تهران، کافیست که با شماره تلفن های مطب خانم دکتر بنفشه ولییان 09029266688 در ارتباط باشید. منشی مطب در کوتاه ترین زمان ممکن، نوبت اختصاصی به شما می دهد تا ابتدا معاینه اولیه انجام شود. سپس در صورت نیاز، نوبت انجام عمل جراحی به شما داده خواهد شد.

آخرین مطالب:

تمرینات مخصوص درد کمر – دکتر ولییان:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *